Ponad trzydziestu duszpasterzy i świeckich odpowiedzialnych za wspólnoty Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów wzięło udział w spotkaniu formacyjnym, które w dniach 21–23 kwietnia odbyło się w Mrągowie. Krakowską Wspólnotę SSNE reprezentowali ks. Wojciech Bober MS i Przemek Radzyński.

W weekend 21–23 kwietnia w Ośrodku Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Mrągowie spotkali się duszpasterze i świeccy odpowiedzialni za wspólnoty SSNE w Olsztynie, Mrągowie, Rzeszowie, Warszawie, Krakowie, Kobylance oraz na Słowacji. „Ten czas formacji jest ważny, żeby środowisko mogło wzrastać i rozwijać się jako całość w jednym kierunku. Potrzeba, żeby odpowiedzialni za wspólnoty, które działają w różnych miejscach w Polsce i zagranicą przy parafiach saletyńskich mogli poznać dobrze program służący do formacji wspólnot i ewangelizacji” – mówi ks. Jacek Gorzelany MS, dyrektor SSNE i dodaje, że takie spotkania są okazją do zapoznania się z programem formacji przez nowych duszpasterzy, którzy obejmują opiekę nad wspólnotami SSNE.

Spotkanie duszpasterzy i odpowiedzialnych za wspólnoty SSNE było też okazją do skorygowania programu i uzupełnienia go o elementy duchowości i charyzmatu płynące z orędzia Matki Bożej z La Salette. „Ostatni czas w historii naszej Szkoły jest owocny i bogaty. Jako Szkoła, która jest dziełem prowadzonym przez polskich saletynów, bardzo wyraźnie odkryliśmy i przyjęliśmy jako istotny element naszej tożsamości, że drugim charyzmatem – oprócz kerygmatu – jest w naszej formacji charyzmat saletyński, czyli pojednanie” – wyjaśnia ks. Gorzelany.

Do podjęcia takich zmian potrzebna była decyzja Rady Szkoły, która także w tym czasie obradowała. „Program został uzupełniony tak, aby był aktualny do tego, do czego dziś Pan Bóg nas powołuje, co przed nami odkrywa i co chce, żebyśmy czynili w naszych wspólnotach” – dodaje dyrektor SSNE.

W ubiegłym roku nadzwyczajna Kapituła Prowincjalna zatwierdziła zmianę nazwy ze „Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Filipa” na „Saletyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji”. Od tego momentu patronami SSNE są Matka Boża Saletyńska i św. Filip – Diakon. Z tego powodu odświeżono także logo Szkoły, w którym znajduje się Gwiazda Ewangelizacji i krzyż saletyński (krzyż z narzędziami męki Pańskiej – młotkiem i obcęgami). „Nowe logo bazuje na poprzednim i podkreśla to kim jesteśmy i jaki charyzmat – oprócz ewangelizacji, czyli głoszenia kerygmatu – chcemy realizować, to znaczy ten związany z La Salette” – mówi ks. Gorzelany.

Program formacyjny z zatwierdzonymi przez Radę Szkoły zmianami trafił do rąk duszpasterzy SSNE. Niebawem zostanie też opracowana tzw. księga znaku nowego logotypu, która zostanie rozesłana do wszystkich wspólnot SSNE.

Saletyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Filipa jest dziełem apostolskim Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Realizuje Program Redemptoris Misio – program ewangelizacji ochrzczonych i tych, którzy Chrystusa nie znają. Podstawowym narzędziem, którym posługuje się SSNE w ewangelizacji i formacji są kursy ewangelizacyjne. Celem SSNE jest formacja ewangelizatorów oraz inicjowanie nowych ośrodków ewangelizacyjnych na poziomie kraju, diecezji, parafii i wspólnot, tak by każdy katolik potrafił głosić Dobrą Nowinę w sposób prosty, praktyczny i doświadczalny.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder